Компанія GSC Game World поповнила портфель інвестора Максима Володимировича Кріппи

16.11.2023

Новини про придбання українського інвестора Максима Володимировича Кріппи вже традиційно потрапляють у ТОП. Журналістів і суспільство цікавить не тільки, як було ухвалено рішення про купівлю того чи іншого активу, а й подробиці угод. Ні перше, ні друге, як правило, не розголошується. І здавалося б, усім зрозуміло, що таке NDA, але статус Non-Disclosure Agreement в угоді про купівлю GSC Game World не заспокоює, а навпаки вабить. Ми спробували зібрати всю доступну інформацію для вас.

Інвестиційний портфель Максима Володимировича Кріппи здатний викликати заздрість у всіх поціновувачів кіберспорту, комп'ютерних ігор та у більшості серйозних інвесторів незалежно від сфери інтересів. Річ у тім, що підприємцю вдалося зібрати дійсно зоряні активи, які прекрасно працюють самі по собі, але в синергії зможуть працювати ще краще й ефективніше.

GSC Game World

Правило синергії в бізнесі свідчить, що група компаній може дати більший результат, ніж сумарний результат кожної окремо взятої з них. Простими словами, окремо взяті дві компанії дають результат «А», але якщо ці компанії працюватимуть разом, то їхній загальний результат «В» буде більшим, ніж «А+А». Максиму Володимировичу Кріппі вдалося об'єднати у своєму інвестиційному портфелі одразу три компанії, які можуть підтримувати і розвивати одна одну. Йдеться про студію кіберспортивних трансляцій Maincast, кіберспортивну організацію NAVI та компанію-розробника комп'ютерних ігор GSC Game World.

Усі ці компанії Максим Володимирович Кріппа придбав, природно, не відразу і не в один день. Але кожна угода викликала жвавий інтерес, особливо новина про купівлю компанії GSC Game World, яка завершила зоряну тріаду активів.

Купівля GSC Game World

Назва компанії GSC Game World може щось сказати далеко не всім людям, інша справа S.T.A.L.K.E.R. Легендарна гра, яка занурює в похмурий постапокаліптичний світ Чорнобильської зони - одна з найвідоміших у світі та точно найкращий український продукт у своєму сегменті. Про гру S.T.A.L.K.E.R. чули навіть ті, хто ніколи не захоплювався темою. Іншим продуктом компанії GSC Game World є серія стратегій Cossacks, що налічує три гри та три доповнення.

Компанія GSC Game World була створена 1995 року Сергієм Григоровичем, який на сьогодні спільно з братом Євгеном є її керівником.

Новина про те, що GSC Game World змінила власника з'явилася у 2023 році. Тоді багато спекулювали на тему того, що без Григоровичів компанія буде вже не тією. Але пізніше журналісти отримали офіційні роз'яснення від представників компанії.

З'ясувалося, що новим власником став Максим Володимирович Кріппа, який прийшов не з вулиці. Виявилося, що перші кроки в напрямку розробника S.T.A.L.K.E.R. інвестор зробив ще 2020 року, коли став співвласником компанії GSC Game World.

У 2023 році було ухвалено рішення про те, що Максим Володимирович Кріппа стає бенефіціарним власником. Подробиці, як і умови угоди, не розголошуються. Але відомо, що новий інвестор не має наміру припиняти роботу компанії, але навіть навпаки - зацікавлений у якнайшвидшому виході S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl і створенні нових продуктів.

Перша ластівка - Maincast

Maincast

Багато хто спекулює на тему того, як Максим Володимирович Кріппа прийшов в індустрію комп'ютерних ігор. Але, хоч інвестор і уникає давати будь-які пояснення і виступати з публічними зверненнями, відповідь на питання, що стало поштовхом - уже давно не таємниця.

У 2018 році, коли перспективи фінансових вкладень у кіберспорт були ще туманними, до інвестора звернулися засновники компанії Maincast. Остання була створена за кілька місяців до того і мала амбітні плани щодо захоплення українського ринку кіберспортивних трансляцій. Забігаючи наперед скажемо: реалізувати плани вдалося з лишком і не в останню чергу завдяки Максиму Володимировичу Кріппі.

Інвестор не цілком був знайомий з кіберспортом, але виділити кошти погодився і став акціонером компанії. Так інвестиції в Maincast стали першою ластівкою у формуванні повноцінного портфеля. Розібравшись з усіма тонкощами роботи ринку й особливостями кіберспортивного ком'юніті одним із перших в Україні, Максим Володимирович Кріппа вирішив продовжувати роботу із сегментом.

Придбання NAVI

NAVI

Другим пов'язаним із кіберспортом активом для Максима Володимировича Кріппи стала організація Natus Vincere - скорочено NAVI.

Наприкінці 2018 року в пошуках інвестора на ринок вийшов тодішній власник NAVI Олександр Анатолійович Кохановський. Кошти були необхідні для розвитку найкращої в Україні та прославленої у світі кіберспортивної організації «народжених перемагати».

І тут необхідно оцінити швидкість і хватку Максима Володимировича Кріппи. Ще якихось півроку тому власники Maincast мало не пояснювали інвестору, що ж таке кіберспорт. У всякому разі, так запам'ятав цю історію Віталій Михайлович Волочай, який був засновником Maincast і учасником переговорів. Через півроку Максим Володимирович Кріппа вже настільки занурився в тему кіберспорту, що погодився виділити гроші і стати мажоритарним власником NAVI.

Шлях до бенефіціарного власника NAVI зайняв досить багато часу. І хоч у ЗМІ і писали про угоду, як про рішення мало не імпульсивне, правда виявилася більш реалістичною. У районі 2020 року Максим Володимирович Кріппа вирішив повністю освоїти актив і викупити організацію. Достеменно невідомо, які були умови угоди, але в NAVI офіційно заявили, що їх було досить багато, до того ж вони були розтягнуті в часі.

Повністю закрити всі домовленості та виконати умови вдалося тільки до середини 2022 року. До літа Максим Володимирович Кріппа став повноправним власником NAVI. А ще через рік, як ми вже знаємо, інвестор купив GSC Game World. Тепер у його руках зосереджені компанія зі створення комп'ютерних ігор, організація, що створює і розвиває зірок кіберспорту, і студія, що покриває більше половини кіберспортивних трансляцій на українському ринку.